Ile części zawiera samochód?

- 2021-03-26-

Ile części ma samochód? W rzeczywistości nie ma dokładnej standardowej odpowiedzi na to pytanie. Ze względu na różne typy pojazdów liczba części w pojeździe jest również zupełnie inna. Szacuje się, że ogólny samochód składa się z ponad 10000 niezależnych części, których nie można rozebrać. Samochody specjalne o niezwykle złożonej konstrukcji, takie jak samochody wyścigowe F1, posiadają aż 20000 niezależnych części.

Co więcej, samochód generalnie dzieli się na cztery podstawowe części: silnik, podwozie, nadwozie oraz osprzęt elektroniczny i elektryczny. Wśród nich silnik jest elektrownią samochodową, która składa się głównie z korpusu silnika, mechanizmu korbowego i korbowodu, mechanizmu rozrządu zaworowego, układu chłodzenia, układu smarowania, układu paliwowego i układu zapłonowego (silnik wysokoprężny nie ma układu zapłonowego).

Jeśli chodzi o układ przeniesienia napędu, składa się on głównie ze sprzęgła, przekładni, przegubu uniwersalnego, wału napędowego i osi napędowej. Główną funkcją karoserii jest ochrona kierowcy i stworzenie dobrego środowiska aerodynamicznego.

Z formy konstrukcji nadwozia samochodu dzieli się głównie na typ nienośny, typ nośny i typ półnośny. Elementy karoserii samochodowej obejmują pokrywę silnika, pokrywę dachu, pokrywę bagażnika, błotnik, panel przedni itp.

Elektronika samochodowa to ogólne pojęcie elektronicznego urządzenia sterującego pojazdu i elektronicznego urządzenia sterującego pojazdu. Elektroniczne urządzenie sterujące pojazdu obejmuje układ sterowania silnikiem, układ sterowania podwoziem i elektroniczny układ sterowania pojazdu. Są to elektroniczne układy sterowania złożone z czujników, MPU, elementów wykonawczych, dziesiątek, a nawet setek elementów i części elektronicznych.

Przy tak wielu częściach samochodowych nie jest łatwo policzyć części pojazdu. Można tylko powiedzieć, że części zwykłego samochodu rodzinnego to około 10000 sztuk.